Reklamı Geç
Kimin yoğurdu kara !
CIMBIZ

Kimin yoğurdu kara !

Hileli gıdalar gündemi meşgul etmeye devam ediyor…

Tarım ve Orman Bakanlığı işi sıkı tutuyor, ülke genelinde yapılan denetimlerde halkımızı yanıltan hileli gıdalar tespit edilip, bu gıdaları üreten firmalar hakkında gerekli yasal işlemler yapılıyor ve deşifre ediliyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Zonguldak da “hileli gıdalardan” nasibini almış dunumda…

Daha önce kıymaya tavuk eti ve sakatat katan firmalar tespit edildiği gibi, şimdi de inek sütünden yapılmış yoğurdu “manda yoğurdu” diye yutturan firmalar ortaya çıkarılmış oldu.

Üstelik bu firmalar arasında “yerel ürünler” konusunda iddialı, çok ünlü bir firmanın da bulunması halkımız arasında şaşkınlığa yol açtı..

Kimseye güven olmuyor, kimin “yoğurdunun kara” olduğu belli olmuyor demek ki !

 

***

 

Hatırlayanlar olacaktır…

Geçmiş yıllarda TTK’nın ıskarta katırlarının ihalesine giren bir kasabın öyküsü şehir efsanesi şeklinde dilden dile dolaşmıştı…

Yıllar içinde bu olaylar çok çoğaldı, genetiği değiştirilmiş ürünler mi dersiniz, at eti, eşek eti, hatta kedi ve köpek etini dana eti niyetine satan hilebazlar mı dersiniz, kırmızı bibere kiremit tozu, yoğurda domuz jelatini katanlar mı dersiniz…

10 kg balı, bir kg bal fiyatına, üstüne bir de birkaç çeşit hediye vererek satışa sunup, yüzde yüz saf bal olduğunu iddia edecek kadar meydanı boş bulan kişilerin yanıltıcı söylemlerine karşı ilimizdeki bir belediye başkanı aynen şöyle söylemişti…

“ Ulan bu arı bu balı bedava mı yapıyor !”

Elbette tüketicinin bilinçlenmesi, aldığı malın kalitesi ve fiyatı ile ilgili değerlendirme yapması, son kullanma tarihlerine özenle dikkat etmesi son derece önemli ama, devletin de denetim mekanizmasını sürekli kılması aynı derecede önemli…

Gıda gibi, yaşamsal önemi olan ve insan sağlığını birinci derecede ilgilendiren bir konuda, her ne kadar *hilebaz* varsa, toplum huzurunda deşifre edilmesi caydırıcı etkiye sahip olduğu kadar, halkımızın kimin ne olduğunu anlamasına da yardımcı oluyor.

 

***

 

Zonguldak’ın ünlü manda yoğurduna “inek sütü” karıştırılması güven sarsıcı bir durum oluşturdu.

Her ne kadar üreticisi tarafından “ az buçuk” inek sütü karıştırıldığı, mayanın tutması için bunun gerekli olduğu yönünde savunmaya geçilse de, vatandaşımızın düşüncesi şudur.

İnek sütünden inek yoğurdu, manda sütünden manda yoğurdu olur.

Ötesi laf-ı güzaftan ibarettir.

Üstelik koskoca Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uzmanları, bunu bilmiyor da, manda yoğurduna haksızlık yapıyorlar öyle mi?..

Buna bizim köyde şöyle söylerler :

*Hadi canım sen de !”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zonguldak'da Maske takmama cezası 900 TL
Zonguldak'da Maske takmama cezası 900 TL
Sağlık Bakanlığı aşılama takviminde değişiklikler yaptı
Sağlık Bakanlığı aşılama takviminde değişiklikler yaptı