Reklamı Geç

Çocukların güvenliği yine ertelendi

Çocukların güvenliği yine ertelendi

Çocukların güvenliği yine ertelendi
Çocukların güvenliği yine ertelendi İrem Ç.

Okul servislerinin güvenli hale getirilmesi amacıyla hazırlanan yönetmeliğin uygulanma süresini 2020 yılına erteleyen MEB, “Okul Gıdası Logosu” projesini de rafa kaldırdı

Milli Eğitim Bakanlığı, “Çocukların sağlıklı beslenmesini sağlamak” amacıyla okulların bünyesindeki kantin, kafeterya, çay ocağı gibi işletmelerde satışa sunulacak gıdalar için, “Okul Gıdası” logosu kullanılmasına karar verdi. MEB’in, Tarım ve Orman Bakanlığı ile aldığı ortak kararlar doğrultusunda Okul Gıdası logosu yapıştırılacak ürünler için çeşitli kriterler oluşturuldu. Bakanlık, logonun kullanımına ilişkin detayları Haziran 2019’da belirledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan proje ile hayata geçirilen projenin başlama tarihi 16 Eylül 2019 olarak belirlendi. Kantin işletmecileri, yeni logo yönetmeliği ile ürünlerin raf ömrünün iki aya kadar düşeceğini savunarak uygulamaya tepki gösterdi.

Tüm bu yaşananların ardından MEB ve kantin işletmecileri arasında bir dizi görüşme gerçekleşti. Dün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre proje rafa kaldırıldı. 7 Eylül 2020’ye kadar uzatıldı.

Öğrencilerin yaralanması ve ölümüyle sonuçlanan kazalarla gündeme gelen okul servislerine ilişkin hazırlanan yönetmelik de ertelenmişti. 2017 yılında hazırlanan ve servislerin güvenli hale getirilmesini amaçlayan, yönetmelik 3 Eylül 2020’ye ertelenmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta çifte zam yapıldı
Akaryakıta çifte zam yapıldı
 Erdoğan Bektaş:
Erdoğan Bektaş:"Zonguldak'ta vaka sayısı ilk defa sıfır oldu"