Reklamı Geç

KGD YÖNETİM KURULU;“BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”

KGD YÖNETİM KURULU;“BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”

KGD YÖNETİM KURULU;“BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”
KGD YÖNETİM KURULU;“BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN” İrem Ç.

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, bir mesaj yayınlayarak 24 Temmuz Basın Bayramını kutladı.

Mesaj şöyle;

“Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak her yıl 24 Temmuz'da "Gazeteciler ve Basın Bayramı" kutlanmaktadır.

II. Meşrutiyet'in yürürlüğe girmesiyle birlikte, çıkan gazeteler sansür memurlarına verilmeden basılmış ve bugün, sansürün kaldırılması olarak tarihe geçmiştir.

Biz gazeteciler ve Türk demokrasisi için çok anlamlı olan bugün, halkın haber alma özgürlüğünün de simgesi bir gündür. Demokrasinin temel koşullarından biri basın özgürlüğüdür.

İletişimin en güçlü kanallarından olan basın; toplumun gerçekleri öğrenmesi, olayları tartışabilmesi ve düşüncelerinin duyurulmasının yanı sıra, yerine getirdiği kamu göreviyle bireylerin bölge, ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlamakta, halkın yönetimi denetleyebilmesinde etkin bir araç rolü üstlenmektedir. Bu rolde hiç kuşkusuz "Ben gazeteciyim" diyen ve kamusal sorumluluk gerektiren mesleği icra edenler, basın ahlak kurallarına eksiksiz uymayı ve uygulamayı kendilerine vazgeçilmez ilke edinmelidirler.

Kamu yönetiminde ve temsilinde bulunanlar da, basın meslek ilkeleri ve iletişim etiğinden uzak yayın yapan ve gazeteciliği kendileri için bir araç olarak kullanmaya kalkışanlara karşılık, gazeteciliği tüm kurallarıyla ve özümseyerek kamu yararı doğrultusunda yapanlar arasındaki ayrıma dikkat etmelidirler.

Basın özgürlüğü önündeki tüm engellerin zaman geçirilmeksizin kaldırılmasını diliyoruz.

Resmi ilan statüsünde olan ilanlarının, yazılı-basılı gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılmasının planlanmış olmasını endişeyle karşılıyoruz. Basın İlan Kurumu tarafından basılı-yazılı basın-yayın organlarına verilen ilanlar, banımızın en önemli gelir kaynaklarından biridir. Ekonomik güçlükler içinde yayın hayatını sürdürmeye çalışan yazılı basınımızı ekonomik anlamda daha da zor durumda bırakacak olan bu düzenlemeden vazgeçilmesi istiyoruz.

Simgesel kökeni 24 Temmuz 1908'de gazetecilerin sansüre başkaldırısına dayanan Basın Özgürlüğü için biz gazeteciler; habere ulaşma ve yayınlama sürecindeki engellemelere karşı özgürlük mücadelesini, tam demokrasiye ulaşılıncaya dek sürdürmeye kararlı olduğumuzu duyuruyor, tüm meslektaşlarımızın Basın Bayramını kutluyoruz”.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta çifte zam yapıldı
Akaryakıta çifte zam yapıldı
 Erdoğan Bektaş:
Erdoğan Bektaş:"Zonguldak'ta vaka sayısı ilk defa sıfır oldu"